Sydney North Scouts.com
    Home    Search    Contact JoeysCubsScoutsVenturersRoversActivitiesFellowships
    Calendar   Leader Resources   Parent Resources   

2019 Adult Recognition Awards

Sydney North Region

 

301 Adult members and supporters of Scouts NSW have been honoured in the annual Scouts Australia Adult Recognition Awards, as part of The Scout Association’s observance of the founding of Scouting at the first Scout Camp held at Brownsea Island in the UK on 1 August 1907.

48 of this year's recipients are from our Region. Congratulations to all the recipients for 2019, and thank you for your continued commitment to Scouting!

Click to See the photos of the Presentation

Silver Kangaroo

kangaroo

Awarded for eminent achievement and exceptional service to Scouts Australia by an Adult Member in an active Leadership role, over a long period, in a number of roles at various levels within the organisation, or for a unique and highly valued contribution to the wellbeing of Scouting.

 Cooley, David Jon  Deputy Regional Commissioner, Sydney North Region

Robins OAM, Dale Hartley  Cub Scout Leader, 2nd/3rd Lindfield Cub Pack

 

National President’s Award

Awarded for eminent achievement and exceptional service to Scouts Australia by Adult Members and Supporters, over a long period in a number of significant roles within the organisation, or for a unique and highly valued contribution to the wellbeing of Scouting.

Booth AM, John Supporter, Moocooboolah District

 

 Silver Emu

emu

 Awarded for further distinguished service to Scouts Australia by an Adult Member in an active Leadership role, for a period of at least four or five years since the Award of the Silver Koala.

 Griffin, Kerry John  Regional Commissioner, Sydney North Region

 

 Silver Koala

koala

Awarded for distinguished service to Scouts Australia as an Adult Member in an active Leadership role, for a period of around 14 to 16 years.

Cooper OAM, Philip William  Asst Regional Comm (Scout), Sydney North Region

Southall, Sandra Marjorie  Regional Comm (Special Duties), Sydney North Region

 

 Outstanding Service Award

Awarded for outstanding service to Scouts Australia for a period of at least twelve years, to non-uniformed Members and Supporters.

 O’Bryen, David  Group Chairman, 1st Terrey Hills Scout Group

 

 Silver Wattle

wattle

Awarded for outstanding service to Scouts Australia as an Adult Member in an active Leadership role, for a period of around ten to twelve years.

Fisher, David Luke  Assistant Scout Leader, 2nd/3rd Lindfield Scout Troop

Hyde, Allen James  Regional Comm (Community Development), Sydney North Region

Jessep, Cameron David  District Commissioner, Moocooboolah District

Paton, Ronald Bruce  Assistant Scout Leader, 1st Meadowbank Scout Troop

 

 Meritorious Service Award

Awarded to Young Adult Members, Adult Members and Supporters for meritorious or praiseworthy service to Scouts Australia for a period of around six to eight years.

Armstrong, Grant Christopher  Assistant Scout Leader, 1st Berowra Scout Troop ‘Turi’

Beijerinck, Reinoud Martijn  Assistant Cub Scout Leader, 1st Berowra Cub Pack ‘Emu’

Irani, Parinaaz  Assistant Scout Leader, 1st Bayview Scout Troop

Moran, Colin Mark  Assistant Scout Leader, 1st Bayview Scout Troop

Pearson, Harriet Clare  Assistant Scout Leader, 1st Gordon Scout Troop

 

Special Service Award

Awarded to Young Adult Members, Adult Members and Supporters for the successful support, development or management of a Section or Formation, or for an intense contribution over a period of at least 12 months to the success of a major event or major activity.

Benson, Michael Frederick  Assistant Cub Scout Leader, 1st Allambie Heights Cub Pack

Brisebois, James  Assistant Cub Scout Leader, Brookvale/Curl Curl Cub Pack

Butcher, Belinda Elizabeth  Cub Scout Leader, 1st Tambourine Bay Cub Pack ‘A’

Butler, Stuart Charles  Venturer Scout Leader – P, Brookvale/Curl Curl Venturer Unit

Canao, Antonio Manuel  Assistant Scout Leader, 2nd/3rd Lindfield Scout Troop

Carroll, Alexander John  Assistant Scout Leader, 1st/2nd Harbord Scout Troop

Dadd, Paul Robert  Assistant Venturer Scout Leader, 1st Meadowbank Venturer Unit

Eisner, Phillipa Anne  Assistant Joey Scout Leader, 1st Berowra Joey Mob

Godwin, Genevieve Marie  Group Secretary, 1st Turramurra Scout Group

Hall, Bradley Richard  Cub Scout Leader – P, 1st Berowra Cub Pack ‘Kangaroo’

Hawkins-Bond, Alison Mary  Assistant Cub Scout Leader, 1st Northbridge Cub Pack ‘Kookaburra’

Hayton, Maddison  Assistant Cub Scout Leader, 1st Cherrybrook Cub Pack ‘Callicoma’

Herath, Claire Marie  Assistant Cub Scout Leader, 1st Northbridge Cub Pack ‘Wallaby’

Hitchins, Alan Stanley  Assistant Scout Leader, 1st Asquith Scout Troop

Holland, Katherine Margaret  Assistant Cub Scout Leader, 1st Mona Vale Cub Pack

Hopkins, Mark Robert  Assistant Scout Leader, 1st Cherrybrook Scout Troop

Kew, Tracey  Committee Member, Brookvale/Curl Curl Scout Group

Liu, Guowei  Assistant Cub Scout Leader, 1st Cherrybrook Cub Pack ‘Callicoma’

Lockyer, Kevyn James  Cub Scout Leader – P, North St Ives Cub Pack ‘Platypus’

Mason, David Michael  Assistant Scout Leader, 1st Balmoral Scout Troop

McCulloch, Michele  Assistant Cub Scout Leader, 1st Balmoral Cub Pack ‘Boongarie’

Osborne, Roger  Group Chairman, 1st Bayview Scout Group

Pitman, Andrew  Group Chairman, 1st Turramurra Scout Group

Sablatnig, Mark Ewald  Assistant Scout Leader, 1st Allambie Heights Scout Troop

Smith, Amanda Therese  Assistant Cub Scout Leader, 2nd Turramurra Cub Pack

St Quintin, Jennifer Helen  Cub Scout Leader – P, 1st Willoughby Cub Pack

Taylor, Greg Robert  Cub Scout Leader – P, 1st Forestville Cub Pack

Taylor, Tanya Camille Cub Scout Leader, 1st Sailors Bay Cub Pack

Turner, Cyril  Group Treasurer, 1st Turramurra Scout Group

Walster, William Frank  Scout Leader – P, 1st Sailors Bay Scout Unit

Wright, Fiona  Assistant Venturer Scout Leader, 1st Balmoral Venturer Unit

 

Stan Bales Rover Scout Service Award

The Stan Bales Rover Scout Service Award is given by the Rover Section to recognise a person who has given exceptional and sustained service to the Rover Section.

Mitchell, Linda   1st Epping Rover Crew


Home    Search    Contact    Site Credits    Webmaster    Login